вівторок, 3 листопада 2015 р.

Тема:   Корифей персько-таджицької  лірики .
Омар Хайям як  поет і вчений (1048 –1131).
 Мета: ознайомити з  персько-таджицькою  літературою, релігією ісламу ,  презентувати учням ім'я О. Хайяма, познайомити з особистістю  поета-мудреця, ввести у світ його поезії, ; розвивати увагу,  образне мислення, творчі здібності, уміння працювати у групі; здійснювати міжпредметні зв'язки; виховувати мислячу людину.
Обладнання: портрет О.Хайяма (додаток №12), відеоматеріали,  аудіо матеріали, плакат, набрані на комп'ютері  фрази-вислови поета (додаток №13).
Тип уроку:  вивчення нового навчального матеріалу.
Вид уроку:  урок-дослідження
Я тільки знаю, що знання шукаю,
У найглибші таємниці проникаю.
Я думаю вже сімдесят два роки –
                                       І бачу, що нічого я не знаю.
                                                                                                        О. Хайям
                                      ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності 
На фоні музики вчитель читає рубаї Рудакі та  О. Хайяма.                                                                                                                               (Звучить персидська інструментальна музика – Додаток №1)
II. Оголошення теми і завдань уроку
Вчитель.
     Шановні діти! Ви здивовані? Чи  незвичною для вас є ця  музика, поезія? Напевно , ви пізнали деякі із прочитаних творів? Адже це прекрасна поезія  Рудакі – Адама  східної поезії.

*Прочитайте і ви деякі рубаї та визначте їх тему.
*Поетична хвилинка ( читання та аналіз поезії  Рудакі)

Вчитель. Прочитайте сенкан , який ви склали вдома після ознайомлення з творчістю Рудакі

Вчитель. А тепер ми з вами здійснемо       подорож   на далекий Схід  до міста Нішапур,  звідки розпочалося життя відомого персько-таджицького філософа Омара Хайяма. Сьогодні на уроці він постане перед вами як вчений, філософ і поет.  :   «…Ніщо не вічне тут: ми підемо так само,Як ті, що вже пішли й що прийдуть після нас!»
       Сьогодні ми познайомимось із Хайямом  як різносторонньо  розвиненою особистістю. Я буду спонукати вас до образного мислення, творчої уяви      і хочу, щоб ви вчилися цінувати і любити життя, кожну його мить. Такою буде мета нашого уроку. А допоможуть мені  розкрити цю тему мої помічники, які отримали  індивідуальні завдання і підготували  повідомлення.
(Запис теми уроку у зошити   Слайд 2)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Слово вчителя.
            Схід.  Незвичайний, таємничий, загадковий. Зі своїми суворими законами, мечетями і мінаретами, з казковим багатством султанів, дивними малюнками рукописів, загадковими красунями, великою мудрістю, своєрідною культурою.   Ми вже знаємо, що персько-таджицька література мовою фарсі зародилася на території, де мешкали східні іранці і таджики, а з часом поширилася на захід, де жили перси.
2.Робота з епіграфом уроку. Образ великого представника літератури Сходу Омара Хайяма овіяний легендами, біографія сповнена загадок і таємниць.  
 За однією з легенд Хайяму запропонували керувати містом Нішапур. На цю пропозицію філософ відповів: "Не хочу керувати людьми, наказувати та забороняти, а хочу весь свій  разум присвятити науці на користь  людям!". (Звернення до епіграфа)
Як ви розумієте ці слова?
Чому Омар Хайям відмовився від цієї пропозиції?

3.Пояснення вчителя.
 Девізом творчості Омара Хайяма вважають слова: «Хай живе Життя!»
Тож хто такий Омар Хайям: філософ, вчений чи поет? На це питання ми і спробуємо зараз відповісти .
«Життя» та «істина» - ключові слова в поезії Омара Хайяма, «поезії, прихованій енергії, яка живить наше життя». Так говорив поет Рільке.
Пізнати внутрішній світ людини, зрозуміти її душу, щось повчальне взяти для себе – ось над чим ми будемо працювати далі, а східний колорит, створений нами, ваші дослідження – все , я думаю, сприятиме роздумам .
       Готуючись до уроку ,  деякі  учні  отримали  завдання  :знайти цікаві факти із життя Омара Хайями. Тому зараз  ми будемо працювати по группах.
Група №1 Перегляд сторінки відеоенциклопедії  «Життя Омара Хайяма» (Слайди  9-13)  Повідомлення учнів – біографів.

Група 2. Наукова діяльність О. Хайяма ( Слайди 14-18) Повідомлення учнів – дослідників.
 Завдання. На  основі почутого складіть асоціативний кущ «Омар Хайям – вчений»
Вчитель
      Читаючи поезію Омара Хайяма, ми відчули ,що вона проста за формою, легко перекладається на інші мови, в тому числі і на нашу рідну українську мову. За переклади брались українці: В. Мисик, І.Франко, А.Кримський. Читаєш рубаї і здається, що вони мають мелодію.
        Рубаї Омара Хайяма — класика середньовічної східної поезії, яка і в наш час приваблює усіх поціновувачів мудрого слова.

•     Хто уперше використав жанр рубаї’? (Рудакі)
•     Що таке рубаї?
•     Доведіть, що вірш Хайяма, прочитаний на початку уроку, відповідає особливостям жанру рубаї.

 3. Читання та обговорення рубаї
Робота у групах
Завдання для кожної групи:
1. Прочитати рубаї, зрозуміти зміст.
2. Визначити теми та ідеї віршів.
3. Назвати художні засоби.
4. Зробити висновок, якою темою об’єднані ці рубаї та записати у зошит.
Група № 1 (стр.127)
Коментар учителя. Вірші присвячені роздумам про здатність людини впливати на своє життя, свою долю. Автор доходить висновку, що людина не має влади над власною долею, і радить змиритися з цим та мужньо, гідно сприймати усі негаразди, що готує сьогодення. 
Висновок. Тема рубаї — роздуми над впливом людини на свою долю.
 Група № 2 (стр 128)
Коментар учителя.Тема обох віршів — велике значення кохання у житті людини. Поет повторює у трьох рядках слово любов, немов для «несведущего в мире любви горемыки», який теж повинен нарешті зрозуміти, що основа людського життя — це кохання.
У другому рубаї поет звертається до образу коханої, яка настільки прекрасна, що весь світ втрачає розум від пристрасті до неї. Дівчина ж, мабуть, забула про основу людського життя, і нікому не відповідає взаємністю.
Сповнений пристрасті ліричний герой використовує гіперболу, щоб довести всю силу свого кохання.
Висновок. Тема рубаї — значення кохання в житті людини.
 Група № 3 ( стр.129)
Коментар учителя. Ці рубаї сповнені гордістю за людину, її здібності та можливості. Поет використовує антитези(высшая правда — низменное зло), метафори (смерть, зав’язана мертвим вузлом), порівняння (круг мироздания подобен перстню). Автор упевнений, що людині під силу підкоряти будь-які вершини у світі, що мета творення — це людина, яка виблискує, мов діамант, у персні світобудови. Але є таємниці, які людина розкрити не може — наприклад, таємницю смерті.
Висновок. Тема рубаї — віра у силу людини, її здібності та можливості.
 Група № 4 (127)
Коментар учителя.У запропонованих рубаї автор підкреслює швидкоплинність життя: «Жизнь  ни мало ни много — мгновенье одно!» Використовуючи гіперболу, поет хоче звернути увагу читача до своєї думки: «Життя мине швидко, треба цінувати кожну його мить, не засмучуватися, а радіти тому, що живеш на цьому світі».
Висновок. Тема рубаї — роздуми про швидкоплинність людського життя.
Узагальнення  роботи груп (Запис у зошити основних тем творів (Слайд 19)
 IV. Підсумок уроку
1. Опитування
•     Які факти з життя О. Хайяма вам запам’яталися найбільше?
•     Майстром якого поетичного жанру вважається Хайям?
•     Які головні теми його поезій?
Робота за методом «Акваріум»
(Для виконання завдання учні об’єднуються у 2  групи. Одна з груп сідає в центрі класу (або на початку середнього ряду утворює маленьке коло (акваріум) і, отримавши завдання, починає його обговорювати вголос.  На це відводиться 3 хвилини. Після чого спільно ухвалюється рішення. Решта учнів класу слухають, не втручаючись в обговорення, і спостерігають, чи дискусія відбувається за встановленими правилами. Коли час вичерпано, група займає своє місце, а клас обговорює запитання:
 – Чи погоджуєтеся ви з думкою групи?
 – Чи була ця думка достатньо аргументована;
 – Який з аргументів ви вважаєте найпереконливішим?
 Після цього місце в «акваріумі» займає інша група та обговорює наступне завдання.)
Завдання для групи 1.   Уявіть ,що Ви філософи і шукаєте відповідь на запитання: «Для чого ми живемо?». Складіть асоціативне гроно.
Завдання для групи 2.   Колись О. Хайям сказав: «Если подлый лекарство нальет тебе - вылей! Если мудрый нальет тебе яду - прими! Не жалуйся на боль - вот лучшее лекарство». Поясніть цей вислів.


Складання СЕНКАНУ
1 . Омар Хайям
2. Мудрий, допитливий
3. Шукає, пише, спостерігає, вчиться
4. Ця людина примушує думати.
5. Думка.

VІI. Підсумок уроку

Метод “Мікрофон”
Учні висловлють свої враження від уроку:
*« Що мені було відомо з даної теми…»;  
 *«Що нового я почув?»
 *«Чого я сьогодні навчився…»

Слово вчителя
Скажіть, чого більше, тих знань, якими ви володіли,  чи набутих? (Звісно набутих)
Тож можна зробити висновок, що наше заняття було плідним.

VІII. Оцінювання учнів

IХ. Домашнє завдання

Підготуватися до уроку  виразного  читання   «Маленькі поеми»  Омара Хайяма .



Немає коментарів:

Дописати коментар