вівторок, 3 листопада 2015 р.

Світова література
11 клас

Тема. Життєвий і творчий шлях російського письменника Михайла Булгакова. Булгаков і Київ. Роман «Майстер і Маргарита» як вершина творчості письменника
Мета: допомогти учням визначити основні віхи життєвого й творчого шляху письменника, джерела його твор­чості, витоки моральної стійкості, твердих прин­ципів і переконань; розвивати навички сприйняття інформації на слух, виділення головного; виховувати гуманістичні ідеали.
Обладнання: портрет письменника, матеріали до біографії – відеофільм про життєвий шлях митця, київські краєвиди.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
                                             ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
IIМотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. «...Цей роман у романі, психологічний усередині фантастичного, це розкішна проза... Цей роман, як на мене, є най­кращим твором Булгакова, а якщо говорити про історію Христа й Пілата, то це взагалі одна з найкращих сторінок російської лі­тератури XX століття»,писав відомий російський письменник К. Симонов. Цю думку про роман М. Булгакова «Майстер і Марга­рита» підтверджує     літературознавець    В. Лакшин: «Тінь загадки, небезпечна гра з нечистою силою на межі віри й безвір'я, роман­тичне кохання, гумор, що показує язика догматиці й «здоровому глузду», влучні слова, які готові розсипатися по життю афоризма­ми,— усе це звабливі спокуси для молодого, та й будь-якого, не по­збавленого безпосередності читача».
Отже, на уроці йтиме розмова про один із найвідоміших рома­нів XX ст. і його творця.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1.    Міні-лекція вчителя з елементами бесіди .
2.      Перегляд документального фільму «М.О.Булгаков. Життя та творчість».(Додаток 1)
3.     Бесіда з учнями.
     Чи чули ви вислів «рукописи не горять» ? Що він означає і кому належить?
     Чи бачили ви фільм режисера В. Бортка «Собаче серце»? За яким твором він поставлений? Яке враження фільм справив на вас?
     Чи бачив хто виставу «Дні Турбіних» (або кінофільм «Біла гвар­дія»)? Поділіться враженнями.
1.   Повідомлення учня про зв'язок М. Булгакова з Україною
(Демонстрація краєвидів Києва, фото будинку , де жив М.Булгаков)
4. Продовження міні-лекції вчителя
— Літературними авторитетами для М. Булгакова були М. Гоголь, Ф. Достоєвський, М. Салтиков-Щедрін. Упродовж творчого життя письменник заявив про себе як реаліст, сатирик і автор фантас­тичних творів. Різні грані літературного таланту митця та різні напрями його ху­дожніх інтересів синтезувалися у творі «Майстер і Маргарита», якому судилося стати одним із найяскравіших взірців модерністського роману XX ст. і вершиною його творчості
5.Основними джерелами роману Булакова «Майстер і Маргарита» були:
       реальні факти життя письменника та історії СРСР 1920-1930-х pp.;
       творчість письменників М. Гоголя, Ф. Достоєвського, філософа В. Соловйова, Г. Сенкевича («Камо грядеши» («Куди йдемо»)), Й. Ґете («Фауст»), Данте Аліґ'єрі («Божественна комедія»), Е. Т. А. Гофмана («Малюк Цахес»);
       міфологічні твори (євангельські легенди про Ісуса Христа, Понтія Пилата, Іуду та ін., біблійні міфи про диявола, євро­пейські, слов'янські міфи, апокрифи).
В епоху культивації атеїзму й тотальної боротьби із церквою звернення Булгакова до біблійного сюжету було надзвичайно смі­ливим.
Перший варіант роману письменник спалив (усього було шість варіантів), що свідчить про прагнення автора до доскона­лості.
Прийом, який використав письменник для створення вражен­ня, що перешкоди і в часі, і в просторі є відносними, називається «роман у романі» роман Майстра про Єшуа. Звідси випливають і особливості твору, відповідно до яких «біблійні, єршалаїмські» розділи твору чергуються з «московськими» для того, аби в остан­ній главі «зустрітися» і ніби злитися в місячну стежку, якою йти­муть Пилат і Єшуа Ґа-Ноцрі.
У романі «Майстер і Маргарита» глави, присвячені Понтію Пилату та Єшуа, вирізняються не лише сюжетно, але й стилістич­но. Емоційний, гострий стиль перших глав роману несподівано змінює чітка, стримана, точна прозова мова.
III.    Закріплення знань, умінь і навичок
Зробіть висновок!
•  Прокоментуйте спогади К. Паустовського про родину Булгакових: «Булгакови жили на узвозі до Подолу навпроти Андріївської церкви у дуже мальовничому київському куточку.
За вікнами їхньої квартири постійно було чути звуки роялю й навіть пронизливої валторни, голоси молоді, біганина і сміх, суперечки і спів. Такі родини з великими культурними і трудо­вими традиціями були окрасою провінційного життя, своєрід­ними осередками передової думки».
VI. Домашнє завдання
Знати зміст роману М. Булгакова «Майстер і Маргарита».
VIIПідсумки уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
       Булгаков мені уявляється людиною...

       Мене зацікавило...
СКАЧАТЬ

Немає коментарів:

Дописати коментар