вівторок, 3 листопада 2015 р.

Тема. Літературна казка. О. Пушкін. Вступ до поеми «Руслан і Людмила».
Мета: ознайомити з поняттям «літературна казка», з творчістю О. Пушкіна — видатного російського поета, шанувальника народної казки; розвивати навички виразного читання й переказу казок, уміння давати оцінку явищам людського життя, вчинкам людей; розширювати кругозір учнів; виховувати естетичні смаки, любов до художньої літератури.
Обладнання: портрети О. Пушкіна, збірки його казок, ілюстрації  до них,  презентація( ноутбук).
Теорія літератури: літературна казка, прозовий та віршований твори.
                                                      Хід уроку
I. Аналіз виконання контрольних робіт
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Мотивація навчальної діяльності школярів
Знайомство з новим письменником, новим твором схоже на невелику подорож до іншої країни, під час якої усвідомлюєш, що люди на нашій землі хоча й різні, проте найбільше в житті цінують добро, любов, чесність, справедливість; вони здатні мріяти і намагаються втілити мрії в життя. Красиве, дотепне, сповнене фантазії, вигадки, творчої уяви художнє слово дуже поважають у народі. Отже, наша заочна подорож — до Росії, де познайомимося з одним із найвидатніших її поетів — Олександром Сергійовичем Пушкіним. (Слайд 1)
IV. Актуалізація опорних знань
Бесіда
Який твір називається народною казкою?
Що таке літературна казка?
V. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
І. Вступне слово вчителя про О.С.Пушкіна . Коротке знайомство з його батьками, захопленнями дитинства. (Слайд 3,4)
2. Вікторина за казками О. Пушкіна
— Прослухайте уривки й  допишіть назви казок Пушкіна (Слайд 5):
1) На девичник собираясь,
Вот царица, наряжаясь
Перед зеркальцем своим,
Перемолвилася с ним:
«Я ль, скажи мне, всех милее,
Всех румяней и белее?»
(«Сказка о мёртвой царевне и о семи богатырях»)

2) Пошёл поп по базару
Посмотреть кой-какого товару.
Навстречу ему Балда
Идёт, сам не зная куда.
(«Сказка о попе и работнике его Балде»)

3) Петушок мой золотой
Будет верный сторож твой:
Коль кругом всё будет мирно,
Так сидеть он будет смирно;
Но лишь чуть со стороны
Ожидать тебе войны, <…>
Вмиг тогда мой петушок
Приподымет гребешок.
(«Сказка о золотом петушке»)

4) Жил старик со своею старухой
У самого синего моря;
Они жили в ветхой землянке
Ровно тридцать лет и три года.
Старик ловил неводом рыбу,
Старуха пряла себе пряжу.
(«Сказка о рыбаке и рыбке»)

5) В синем море звёзды блещут,
В синем море волны плещут;
Туча по небу идёт,
Бочка по морю плывёт.
(«Сказка о царе Салтане…»)

3. Слово вчителя
— Звісно, ці чудові казки добре відомі багатьом із вас ще з дитинства, є улюбленими для багатьох поколінь дітей.
     Казкові історії про злу мачуху та добру пасербицю, про вередливу стару, яка
хотіла багато і, урешті-решт, залишилася ні з чим, про заздрісних сестер, про
білочку в кришталевому будиночку, яка гризе золоті горішки, та багато інших
розповідала Олександру Сергійовичу Пушкіну його няня Орина Родіонівна. Як
майстер-ювелір, поет обробив ці народні казки, надав їм витонченої поетичної
форми й видав світові справжні діаманти, що стали окрасою не лише російської,а й світової літератури.(Слайд 6)
3. Робота з підручником
 Описание: C:\Users\саша\Desktop\фото\DSC01950.JPG 

Ознайомлення з   частиною статті підручника «Як казки Пушкіна пов»язані з російськими народними казками?». (Слайд 7,8)
4. Бесіда за запитаннями
-Хто вплинув на розвиток поетичних здібностей Олександра, прищепив йому
любов до літератури, усної народної творчості?
-Де навчався О. Пушкін і як це вплинуло на його подальше життя?
-Як пов’язане ім’я О. Пушкіна з Україною?
-Як увічнило людство пам’ять про геніального поета?
5. Слово вчителя про поему «Руслан і Людмила».(Слайд 9,10, 11)
5.Словникова робота (Слайд 12)
6.Виразне читання вступу до поеми «Руслан і Людмила». (Слайд 13)
VI. Закріплення знань, умінь та навичок учнів
.  -Дати відповіді на запитання (с.67)

VII. Домашнє завдання
Переказувати статтю підручника про О.С.Пушкіна. Вивчити напам»ять вступ до поеми «Руслан і Людмила»
Індивідуальне завдання: намалювати ілюстрацію до  твору..
VIII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учням пропонується закінчити одне з речень:
«Найяскравішим моментом на уроці для мене було…»;

«Найкращим читцем на уроці, на мою думку, був (була)…»;(Слайд 14)

Немає коментарів:

Дописати коментар